Lasten ja nuorten kirjallisuudesta kirjoittamiani kritiikkejä

Olen monen vuoden ajan kirjoittanut kritiikkejä lasten ja nuorten kirjallisuudesta pääasiassa Suomen Nuorisokirjallisuuden Instituutin julkaisuun Onnimanniin, joka ilmestyy neljä kertaa vuodessa. Alla on lista kirjoista, joista olen kritiikkejä tähän mennessä kirjoittanut. Jutuissa olevat otsikot eivät välttämättä ole samoja kuin aikanaan lehdissä julkaistujen juttujen otsikot.

Myöhemmin aloin kirjoittaa sekä aikuisten että lasten ja nuorten kirjallisuutta koskevia kritiikkejä myös muihin julkaisuihin, kuten kirjallisuus- ja kulttuurilehtiin, sekä esimerkiksi SOK:n Yhteishyva.netin viihdesivustolle. Kirjoitin vuoden verran kritiikkejä Sanomalehti Kalevaan, tällä hetkellä kirjoitan Savon Sanomiin, pääasiassa lasten ja nuorten fantasiakirjallisuudesta. Käsittääkseni Savon Sanomissa julkaistut kritiikit ilmestyvät myös Karjalaisessa ja Keski-Suomalaisessa, tämä on tätä nykyajan ”verkostoituneen mediamaailman” meininkiä.

Kirjoitan satunnaisesti kritiikkejä nuorten kirjallisuudesta myös Sylviin, mutta pääasiassa Sylvi-kritiikkini ovat muusta kuin nuorten kirjallisuudesta. Tässä linkki Sylvi-kritiikkeihini. (Linkissä nimi väärin, kyseessä jokin Sylvin käynnistelyvaiheen väärinymmärrys, ei liene niin vakavaa 🙂 )

Saija Nissinen: Sitomisen taito. Kesäkuu 2012

Lotta-Liisa Joelsson: Vivika. Syyskuu 2012.

Elina Rouhiainen: Kesytön. Susiraja 1. Syyskuu 2012.

Ernest Cline: Ready Player One. Lokakuu 2012.

Kainuun Sanomat, Lapin Kansa, Pohjolan Sanomat

Nuortenkirjapalsta 21.11.2011

Nuortenkirjapalsta 28.04.2012.

Savon Sanomat

Valitettavasti en tiedä juttujeni tarkkoja ilmestymisaikoja Savon Sanomien osalta. Siksi kysymysmerkki ajankohdan perässä.

Rick Riordan: Labyrinttitaistelu. Savon Sanomat 12.02.2010 ?

Kai Meyer: Jäinen valtakunta. Maaliskuu 2010?

Diana Wynne Jones: Noidan veli ja Tietäjän lapsuus. Huhtikuu 2010?

Hannu Hirvonen: Tuonenkehrääjät. Huhtikuu 2010?

Gregory Maguire: Noidan poika. Heinäkuu 2010?

Johanne Sinisalo: Möbiuksen maa. Syyskuu 2010?

Ursula K. LeGuin: Rocannonin maailma. Syyskuu 2010?

Maria Turtscaninoff: Arra. Lokakuu 2010?

Päivi Honkapää: Taivaan paino. Loka-marraskuu 2010?

Michelle Harrison: 13 lahjaa. Tammi-helmikuu 2011

Suzanne Collins: Matkijanärhi. Nälkäpeli -sarjan kolmas osa. Tammi-helmikuu 2011?

Hannu Rajamäki: Kvanttivaras. Helmikuu 2011.

Kat Falls: Veden alla. Maaliskuu 2011.

Tuulia Aho: Urpukas. Huhtikuu 2011.

Helena Waris: Sudenlapset. Huhtikuu 2011.

Ally Condie: Tarkoitettu. Touko-kesäkuu 2011.

Hanna van der Steen: Ennustus. Kesäkuu 2011.

Anne Leinonen & Eija Lappalainen: Routasisarukset. Kesäkuu 2011.

Annika Luther: Kodittomien kaupunki. Syyskuu 2011.

Sari Peltoniemi: Kuulen kutsun metsän peittoon. Syyskuu 2011. Julkaistu helmikuussa 2012.

Siri Kolun novellin ”Pelko ihmisissä” -arvio, lokakuu 2011.

Veera Laitinen: Surun syöjät. Lokakuu 2011.

Salla Simukka: Jäljellä. Huhtikuu 2012.

Laura Lähteenmäki: North End – Niskaan putoava taivas. Huhtikuu 2012.

J.S. Meresmaa: Mifongin perintö. Toukokuu 2012.

Maria Turtschaninoff: Helsingin alla. KSML kesäkuu 2012.

Anne Leinonen & Eija Lappalainen: Hiekkasotilaat. Heinäkuu 2012.

Elina Rouhiainen: Kesytön. Susiraja 1. Syyskuu 2012.

Siiri Enoranta: Painajaisten lintukoto. KSML lokakuu 2012.

Nora Surojegin ja Pirkko-Liisa Surojegin: Untu ja sydäntalven salaisuus. Marraskuu 2012.

Salla Simukka: Toisaalla. Marraskuu 2012.

Jenny Kangasvuo: Sudenveri. Marraskuu 2012.

Jarkko Tontti: Vedeeran taru. Joulukuu 2012.

Reeta Aarnio: Tuulien taikuri. Toukokuu 2013.

Eija Lappalainen & Anne Leinonen: Konejumalat. Kesäkuu 2013.

Elina Rouhiainen: Uhanalainen. Susiraja 2. Elokuu 2013.

Salla Simukka: Valkea kuin lumi. Syyskuu 2013.

Ilkka Auer ja Antti Jokinen: Nicholas North – kalmattaren kirous. Lokakuu 2013.

Laura Lähteenmäki: North End 2 – Kaiken peittävä tulva. Joulukuu 2013.

Maria Turtschaninoff: Anaché. Joulukuu 2013.

Essi Tammimaa: Noaidin tytär. Tammikuu 2014.

Salla Simukka: Musta kuin eebenbuu. Maaliskuu 2014.

Pitkään asiaa mietittyäni lopetin Savon Sanomiin kirjoittamisen huhtikuussa 2014. Asiasta lisää täällä.

Sanomalehti Kaleva

Timo Parvela: Sammon vartijat 1-3. Kaleva 14.11.2009.

Siiri Enoranta: Omenmean vallanhaltija. Kaleva 02.01.2010.

Päivi Honkapää: Meren alku. Kaleva 04.01.2010.

Cassandra Claire: Luukaupunki. Kaleva 11.01.2010.

Rick Riordan: Labyrinttitaistelu. Kaleva 20.02.2010.

Patricia A. McKillip: Serren metsissä. Kaleva 4.3.2010.

Ritva Toivola: Tuomas Karhumieli. Kaleva 27.03.2010.

Kai Meyer: Jäinen valtakunta. Kaleva 10.5.2010.

Katri Tapola & Virpi Talvitie: Unilintu ja Uljas Sankari. Kaleva 31.05.2010.

Hannu Hirvonen: Tuonenkehrääjät. Kaleva 17.6.2010.

Suzanne Collins: Vihan liekit. Kaleva elokuu 2010.

Lopetin toistaiseksi Sanomalehti Kalevaan kirjoittamisen syksyllä 2010.

Onnimannin Puntarissa ilmestyneet kritiikit

Harri Oksanen: Pokkiainen. Onnimanni 3/2003.

Cornelia Funke: Rosvoruhtinas. Onnimanni 3/2003.

Anu Ojala: Unien hevonen. Onnimanni 3/2003.

Anna-Liisa Haakana: Prinssi Rei ja vedensiemenen salaisuus. Onnimanni 4/2003.

Kaija Pispa: Meiramiina ja metsän prinssi. Onnimanni 4/2003.

Johanna Venho: Okulus ja yöihmiset. Onnimanni 4/2003.

Anu Ojala: Koira vailla kotia. Onnimanni 4/2003.

Anu Holopainen: Syysmaa I: Welman tytöt. Onnimanni 4/2003.

Ursula K. Leguin: Maameren tarinat 1-3, Tehanu, Kertomuksia Maamereltä, Toinen tuuli. Onnimanni 4/2003.

David & Leigh Eddings: Reginan laulu. Onnimanni 4/2003.

Nina Suominen: Babuskan kanssa. Onnimanni 1/2004.

Nunna Kristoduli: Pienet pyhiinvaeltajat. Onnimanni 1/2004.

Hannu Mäkelä: Liisa Salolla. Onnimanni 1/2004.

Marja Luukkonen: Varjo ei unohda. Onnimanni 1/2004.

Sari Peltoniemi: Kummat. Onnimanni 1/2004.

Orvokki Annala: Kerikansan tarina. Onnimanni 2/2004.

Taina Haahti: Ufo tapaus eli arvoitus nimeltä Antero. Onnimanni 2/2004.

Jonathan Stroud: Samarkandin amuletti. Onnimanni 2/2004.

Tuomo Kuitunen: Vaarallinen vaellus. Onnimanni 2/2004.

Markku Nieminen: Vienan satuja. Onnimanni 3/2004.

David & Leigh Eddings: Vanhemmat jumalat. Onnimanni 3/2004.

Antti Halme: Markus Light ja palautuspullon henget. Onnimanni 3/2004.

Mila Teräs: Tyttö tulevaisuudesta. Onnimanni 3/2004.

Philip Reeve: Kävelevät koneet. Onnimanni 3/2004.

Mirja Orvola & Salla Savolainen: Ihmeellinen nappi. Onnimanni 4/2004.

Vesa Löhönen & Jukka Laukkanen: Lumiakka Amalia. Onnimanni 4/2004.

Kari Hotakainen: Satukirja. Onnimanni 4/2004.

Annika Eräpuro: Fria ja Kuunainen. Onnimanni 4/2004.

Marja Luukkonen: Kaukaisen saaren varjo. Onnimanni 4/2004.

Orvokki Annala: Lallinkartanon Kerttu. 4/2004.

Anna-Mari Kaskinen & Salli Parikka: Lasten oma enkelikirja. Onnimanni 1/2005.

Philip Reeve: Buster Bayliss – Elävien kasvien yö, Buster Bayliss – Suuri jääkausi. Onnimanni 1/2005.

Brocklehurst, Ruth & Edwards, Linda: Lasten oma kartasto. Onnimanni 1/2005.

Clayborne, Anna & Doherty, Gillian & Treays Rebecca: Planeettamme maa. 1/2005.

Ilkka Remes: Musta kobra. Onnimanni 1/2005.

Kari Vaijärvi: Taistelu tauluista. Onnimanni 1/2005.

Kerttu Aitola: Lontoonrakeita. Onnimanni 1/2005.

Sharon Creech: Rubiinirotko. Onnimanni 2/2005.

Christopher Paolini: Eragon. Onnimanni 2/2005.

Martti Muurikainen: Kissankellometsässä. Onnimanni 3/2005.

Mari Muurikainen: Kappasivai ja Karhunkierros. Onnimanni 3/2005.

Mysi Lahtinen: Kymmenen tikkua laudalla. Onnimanni 3/2005.

Virpi Saarinen: Jäälinnun sulka. Onnimanni 3/2005.

Maria Autio: Paperisudet. Onnimanni 3/2005.

Mikko Lensu: Varatohtori Virta Pohjoisnavalla. Onnimanni 4/2005.

Cornelia Funke: Lohikäärmeellä ratsastaja. Onnimanni 4/2005.

Antti Halme: Tulileikit. Onnimanni 4/2005.

Tuula Kallioniemi: Kulkuripoika ja tuulen tyttö. Onnimanni 4/2005.

Philip Reeve: Kadotettu manner. Onnimanni 4/2005.

Tuulia Aho: Kuikansulka. Onnimanni 1/2006.

Sari Peltoniemi: Ainakin tuhat laivaa. Onnimanni 1/2006.

Taina Teerialho: Jopokompleksi. Onnimanni 1/2006.

Salla Simukka: Viimeiset. Onnimanni 1/2006.

Mimmu Tihinen: Sokerista, kukkasista. Onnimanni 2/2006.

Helen Dunmore: Ingo – Meren kansa. Onnimanni 2/2006.

Ulla Viertola: Mosaiikkilintu. 2/2006.

Mikko Lensu: Varatohtori Virta Etelänavalla. Onnimanni 3/2006.

Virpi Saarinen: Hämäränkoira. Onnimanni 3/2006.

Åke Edwardsson: Samuraikesä. Onnimanni 3/2006.

Anu Holopainen: Molemmin jaloin. Onnimanni 3/2006.

Philip Reeve: Tuhon aikakirja. Onnimanni 4/2006.

Patricia A. McKillip: Unohdettu Ombria. 4/2006.

Eero Ojanen & Ari Jokinen: Suomen kansan tonttu-aarre. Onnimanni 1/2007.

Anna Amnell: Pako Tallinnaan. Onnimanni 1/2007.

Cornelia Funke: Musteloitsu. Onnimanni 1/2007.

Johan Bargum: Ensilumi. Onnimanni 2/2007

Jukka Laajarinne: Jäiset jumalat. Onnimanni 2/2007

Bjorn Sortland: Silmätyksin. Onnimanni 3/2007

Sari Peltoniemi: Suomu. Onnimanni 4/2007

Timo Parvela: Tuliterä. Sammon vartijat 1. Onnimanni 4/2007

Dale Peck: Talo ulapalla. Onnimanni 1/2008

Philip Reeve: Pimenevä maa. Onnimanni 1/2008

Kate Thompson: Vihreän saaren laulu. Onnimanni 2/2008

Onnimanni 3/2008: ei julkaistuja tekstejä

Eero Ojanen & Ari Jokinen: Peikot keijut haltiat. Suomalainen metsänväki. Onnimanni 4/2008

Timo Parvela: Tiera. Sammon vartijat 2. Onnimanni 4/2008

Reeta Aarnio: Maan kätkemät. Onnimanni 1/2009

Mila Teräs: Pimeän taivaan kilta. Onnimanni 1/2009

Brian Selznick: Hugo Cabret. Onnimanni 1/2009

Mimmu Tihinen: Virkkusen viisitoista valetta. Onnimanni 2/2009

Antti Halme: Metalliveljet. Onnimanni 3/2009

Reeta Aarnio: Veden vanki. Onnimanni 3/2009

Päivi Honkapää: Meren alku. Onnimanni 4/2009

Timo Parvela: Louhi. Sammon vartijat 3. Onnimanni 4/2009

Ritva Toivola: Tuomas Karhumieli. Onnimanni 1/2010

Patricia A. McKillip: Serren metsissä. Onnimanni 1/2010

David Almond: Nimeni on Skellig. Onnimanni 1/2010

Onnimanni 2/2010: ei julkaistuja tekstejä.

Lacombe-Perez: Lumoojien sukua. Onnimanni 3/2010.

Brandon Mull: Myyttihovi. Onnimanni 3/2010.

Reeta Aarnio: Virvatulten vartijat. Onnimanni 4/2010.

Kirsti Ellilä: Reetta ja linnan vangit. Onnimanni 1/2011.

Laura Lähteenmäki: Alexandra Suuri. Onnimanni 1/2011.

Raili Mikkanen: Hopearenkaan taika. Onnimanni 1/2011.

Päivi Lukkarila: Kolmen ajan maa. Onnimanni 2/2011.

Maria Autio: Ajatustenlukija. Onnimanni 2/2011.

Kirsti Ellilä: Eksyneet näkevät unia. Onnimanni 3/2011

Etsijät. Novelleja nuorille. Toim. Tapani Bagge. Onnimanni 3/2011

Lumoava haltijakansa. Marjut Hjelt & Jaana Aalto. Onnimanni 4/2011.

Ritva Toivola: Anni Unennäkijä. Onnimanni 4/2011.

Onnimanni 1/2012 – ei julkaistuja tekstejä.

Kari Levola: Suorin mutka ikinä. Onnimanni 2/2012.

Emmi Itäranta: Teemestarin kirja. Onnimanni 4/2012.

Ville Tanttu: Tiikerisydän. Onnimanni 4/2012.

Johan Harstad: Darlah – 172 tuntia kuussa. Onnimanni 4/2012.

Seita Vuorela: Karikko. Onnimanni 1/2013.

Beth Revis: Across the universe – Miljoona aurinkoa. Onnimanni 2/2013.

Elina Rouhiainen: Uhanalainen. Susiraja 2. Onnimanni 3/20013.

J.S. Meresmaa: Mifongin aika. Onnimanni 3/2013.

Laura Lähteenmäki: North End 2 – Kaiken peittävä tulva. Onnimanni 4/2013.

Johanna Hulkko: Geoetsivät ja rahakäärön arvoitus & Geoetsivät ja vaeltava aave. Onnimanni 1/2014.

Hanna Kökkö: Kätkö & Vaara. Onnimanni 1/2014.

Kirjallisuus ja kulttuurilehti Kirjo

Ilkka Remes: Piraatit. Kirjo 1/2004.

Annastiina Syväjärvi: Siipirikko ei voi lentää. Kirjo 1/2004.

Kulttuurilehti Uusi Nainen – Kirjakahvila

Eija-Liisa Timonen & Pirkko-Liisa Surojegin: Käsikäpälässä. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 4/2005.

Michael Ende: Momo. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 4/2005.

Jonathan Stroud: Golemin silmä. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 6/2005.

Charmian Hussey: Salaisuuksien laakso. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 6/2005.

Eva Ibbotson: Kazanin tähti. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 6/2005.

Marjatta Kurenniemi & Virpi Pekkala: Olipa Virtasilla joulu.

Uuden Naisen Nettikirjakahvila 7/2005

Inkeri Karvonen & Hannu Taina: Pienen tontun ihmeellinen joulu. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 7/2005.

Ilkka Remes: Pimeän pyöveli. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 7/2005.

Salla Simukka: Viimeiset. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 3/2006.

Helen Dunmore: Ingo – Vuorovetten vartija. Uuden Naisen Nettikirjakahvila 5/2006.

%d bloggers like this: